Vdovský hrb
Čo je vdovský hrb
Vdovský hrb alebo tiež nazývaný Dowagerov, či starecký hrb, postihuje veľa ľudí a podľa niektorých štúdií až 40 % obyvateľstva stredného veku. Uvedomíme si to až, keď je hrb už jasne viditeľný.
Tomuto fenoménu sa nedostalo toľko vedeckej pozornosti, ako rakovine, osteoporóze či mŕtvici. Považovali to za prirodzený proces starnutia. Až súčasné výskumy ukázali možnosti, ako tejto “chorobe”predísť, alebo aspoň zmierniť prejavy.
Aké sú jeho príčiny?
Existuje niekoľko hlavných dôvodov, prečo dochádza k vzniku hrbu. Patria tu:
- genetika
- osteoporóza a degeneratívne ochorenia diskov medzi stavcami
- oslabené svalstvo a znížená pohyblivosť
- hormonálne poruchy
- poruchy metabolizmu a ukladania tuku alebo vápnika.
V súčasnosti percentuálne rapídne rastie počet prípadov, ktoré má na svedomí zlé držanie tela, ktoré spôsobuje sedavé zamestnanie, stres, predklonená hlava nad laptopom či telefónom. Nemalou mierou k tomu prispel aj preslávený (zatracovaný): HOME OFFICE.
Ako vdovský hrb vzniká?
Podľa učebníc anatómie človeka, chrbtica tvorí hlavnú os tela. Skladá sa z 33-34 stavcov, pevne ale pohyblivo spojených. Následne pri pohľade z boku, chrbtica je dvakrát esovito prehnutá. Prehnutie dopredu nazývame lordózou, prehnutie dozadu kyfózou. Rozoznávame krčnú a driekovú lordózu, hrudníkovú a krížovú kyfózu. Starecký hrb je vlastne hyperkyfóza, čo v preklade znamená nadmerné zakrivenie chrbtice. Zdravá chrbtica má konvexnú krivku v oblasti hrudníka, čo značí prirodzený tvar stavcov a diskov medzi nimi. Chrbtica sa považuje za zdravú pri 40ich stupňoch zakrivenia. Zakrivenia nad 40 stupňov môžu rokmi vytvoriť malý hrb na zadnej strane krku.
V mnohých prípadoch u ľudí so stareckým hrbom sa odhalili degeneratívne ochorenia diskov, bez zrejmých prípadov zlomenín stavcov, alebo osteoporózy. Na druhej strane, práve osteoporóza je choroba, pri ktorom v dôsledku nedostatku vápnika a vitamínu D kosti zoslabnú a krehnú. Pre zachovanie zdravej chrbtice je nevyhnutný pohyb. Šport, alebo aj obyčajné pravidelné cvičenie posilňuje vzpriamovacie svaly chrbtice, ktoré majú priamy dopad na vznik stareckého hrbu.
Čo sa týka hormonálnych porúch, medzi najčastejšie hormonálne poruchy sa radí nesprávne fungujúca štítna žľaza. Práve ona reguluje hormóny zodpovedné za uloženie vápnika do kostí.
Ukladanie tuku, ako aj priberanie na hmotnosti, spôsobujú zvyšovanie hladiny cukru v krvi (hyperglykémiu), alebo ako dôsledok dlhšej liečby kortikoidmi. Vtedy sa tuk ukladá zväčša na krku, bruchu a na tvári.
Dá sa vdovský hrb vyliečiť?

Nech ten hrb vzniká z ktorejkoľvek príčiny, platí, že negatívne ovplyvňuje každodenný život.
Existuje veľa možností liečby vdovského hrbu. Tie siahajú od fyzioterapie po chirurgiu. Čím skôr ho začnete liečiť, tým efektívnejšie môžete zastaviť jeho progresiu. Štúdie ukázali, že pri správnom cvičení a liečbe je možné zastaviť rast vdovského hrbu. Výber liečby sa bude líšiť v závislosti od závažnosti ochorenia, ale je vhodné ho doplniť o fyzikálnu terapiu, pokiaľ to nie je primárna voľba liečby.
Pravidelnými hĺbkovo – uvoľňujúcimi masážami, myofasciálnými technikami, bankovaním a zopár jednoduchými cvikmi ( 2-3 x 5 minút denne) je možné takmer okamžite proces zastaviť. Tak ako to platí pri všetkom, aj tu je najdôležitejšia prevencia. Zverte sa do rúk odborníka, ponúkam svoju odbornosť, zručnosť a vedomosti. Objednať sa môžete TU: https://www.oazarelaxu.sk/ alebo telefonicky na 📞 +421 918 383 866

Zanechajte komentár
Chcete sa pripojiť k diskusii?Neváhajte prispieť!